konkursy - przeglądy




























"Grand prix" - Marszałka Woj. Pomorskiego











   "Iluzja czasu i przestrzeni" -tryptyk





























































       


















 II Nagroda - Fundacji Grzymskich z Kanady





















 "Dotknąć serce gwiazdy" -tryptyk

















































































































































































Świątyniami sztuki” nazywamy miejsca, które obfitują w wydarzenia kulturalne i na różne sposoby uszlachetniają sylwetki artystów i bywalców takich miejsc. Jesienną porą, w czasie zbierania plonów ziemi i w czasie nasilonych prezentacji dzieł artystycznych wytworzonych w ciągu wiosny i lata, do tych przybytków lepiej przystaje nazwa „ogrody sztuki”.
O tej właśnie porze, niczym jesienne liście, kolorowe i wyraziste, spłynęły z całego świata do toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej niewielkie grafiki zwane ekslibrisami.
Można by przypuszczać, że porównanie zebranych dzieł do opadających liści jest niezręczne, ale to właśnie wyjątkowe okazy liścianej natury wklejano między karty zielnika, podobnie jak wklejano ekslibrisy w księgi kolekcji bibliofilskich. Obie te czynności były objawem poszanowania dla gromadzonej latami wiedzy, a domy wyposażone w podobne skarby były ostoją kultury i nauki.
Dzisiaj, zarówno moda na zielniki, jak i czas oznaczania ekslibrisem dzieł literackich odeszły w zapomnienie. Zastąpiły je zbiory ekslibrisów traktowanych już nie jako książkowe znamiona właścicielskie, a jako typ grafiki cieszącej oko zbieracza. Z wielu dróg dochodzenia do cennych kolekcji, jedna z nich polega na pozyskiwaniu dzieł poświęconych różnym osobom, inna na adresowanych jedynie kolekcjonerowi ekslibrisów. Jednakże wśród rzeszy pasjonatów największą grupę stanowią sami twórcy ekslibrisów. Ich osobiste osiągnięcia zamykają się w setkach, a nawet w tysiącach stworzonych dzieł; często powstających na marginesie innej działalności. Zdarzają się też artyści, dla których ekslibris stanowi jedyne medium rozładowania emocji twórczych…
…Wszystkie nadesłane prace owych mistrzów witamy na Salonie 2019 z całą powagą należną jednej z najbardziej osobistych dziedzin sztuki.



Marek Głowacki


































































































































































































plenery
















 Smołdzińskie biesiady artystyczne


Gościniec Bernackich” w Smołdzinie ,jest ciekawą formą architektoniczną kilku brył, powstałych z adaptacji starej zabudowy, połączone z nowymi obiektami. Intryguje klimatem ,labiryntami korytarzyków, przejść na piętra i  licznych zakątków. Teren ozdobiony mnogością i  różnorodnością  rzeżb . podkreślający charakter zabudowy.
Ma też wyjątkowy nastrój wnętrz ,oprawiony niezliczoną ilością obrazów z wieloletnich plenerów malarskich ASP z Warszawy ,a od dwóch lat twórczością plenerową artystów Klubu Plastyka im. S. Morawskiego.




Jest też ciekawa „ Galeria koloru - Eliz B” ,a wokół piękne unikalne krajobrazy. W tym miejscu po raz drugi zaistniał Międzynarodowy Plener Malarski z udziałem artystów z Polski, Portugalii, Francji,Ukrainy i Włoch.  "GB" staję się w czasoprzestrzeni  ciekawą  przystanią dla „artystycznych  żeglarzy” ,gdzie mogą „zacumować” i nabrać oddechu do dalszych duchowych podróży. Odczuwamy też wyjątkową  aurę, a płynące z  życzliwości i wrażliwości ludzi, którzy ją stworzyli i tworzą . /-/.












"Gościniec Bernackich"


































III  Międzynarodowy plener malarski    / kobieta -akt/
























prace z pleneru


"Alicja z góry Rowokół"












 "Akt z nadmorskiej przestrzeni"





















 2017 /2016


"tender smołdziński"




















"Enigma GB"















"Poranny floid"











"Scenografia smołdzińskich opwieści" 











"GB"









                               Plenery malarskie w  Łeba, Ustka ,Łupawsko, Słupsk









"Impresja zachodzącej gwiazdy"
















"nadmorska jesień"












"Przystań pod makrelą"  - "Księżycowe łąki"











"Łupawisko"















"Gorejąca sjesta" - "Uśpione"















"Marina łebska"














"Zapomniane uliczki" -  









Plener  malarski  "ROWY-2020"



 







 pracownie -biesiady




            




 notatki plenerowe









 
czteroptyk  "barwy  ciszy"